Herkes İçin Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi özellikle ülkemizde, sağlıklı beslenmeme, sigara alışkanlığı, hareketsiz yaşam ve stres kaynaklı olarak gittikçe artış gösteren ve ölüme sebebiyet verebilecek kadar ciddi olan bir durumdur. Beyin, anlık olarak kan (oksijen ve besin) ihtiyacı içindedir. Bu akışı sağlayan organımız ise pompa görevi gören kalbimizdir.

Kalbin çalışmasında oluşacak bir gecikme, arıza kanın normal akışını sekteye uğratır.  Şiddetli göğüs ağrısı, hareketli veya hareketsizken oluşan göğüste ağrı, tipik Kalp Krizi Belirtileri arasındadır. Bununla beraber kalpte ağrı ve soğuk ter atılması, baş dönmesi bayılma kalp krizine işaret eder. Ülkemizde, her yıl 300 bin kişi kalp krizi geçiriyor, bunlardan 125 bini ölüyor. Kalp krizi belirtileri hakkında detaylı bilgi sahibi olan insan sayısı, yüzde 30’u geçmiyor. Oysa kalp krizi belirtileri birkaç dakikalık dikkatli okuma ile öğrenilebilir.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri

Göğüs Ağrıları

Her ne şekilde olursa olsun, göğüs ağrıları kalp krizi ile irtibatlandırılabileceği için, dikkat edilmesi gereken ağrılardır. Çoğu hasta, kalpte baskı, bir şey batıyor hissi, sıkışma yaşadıklarını ifade eder. Bu ağrılar, 1-5 dakika da sürebiliyor, daha uzun da sürebiliyor. Her zaman kalp krizi belirtisi, göğüs ağrısı olmayabilir.

Göğüste ağrı yoksa, kalp krizi yok diye düşünülmemelidir. Sol kolda, karın bölgesinde, sırtın üst kısmında ağrılar, karıncalanmalar kalp krizi belirtisi olabilir.  Göğüs ağrısı ile beraber, bayılma ciddiye alınmalıdır. Aniden ortay çıkan nefes darlığı, kalp krizi belirtisidir. Hastanın, nefes alış veriş düzenine dikkat etmesi gerekir. Soğuk ter atma, mide bulanması ve kusma beraber görülürse, orta ve yüksek yaş grubu için dikkate alınmalıdır.

Kalp Krizinde Erken Müdahale Hayat kurtarabilir

Kalp krizi geldiğinde, hızlıca hastayı hastaneye sevk etmek, önemlidir. Kalp krizi, kendini onaramayan kalp kaslarının zayiatına neden olabileceğinden, ölen kas hücreleri ileride sorunlara neden olacaktır.

Kalp krizi kaynaklı ölümlerin yüzde 50’sinin, hastaneye varmadan gerçekleşmesi oldukça üzücü bir tablodur. Bu makalede, kadınlar için kalp krizi konusunda önemli bir bilgi daha vermek isteriz. Kadınlarda kalp krizi gelmeden 2-3 gün önce, aşırı ve anlam verilmeyen halsizlik ve yorgunluk doktora görünmeyi gerektirir.  Kalp krizi tedavisinin etkin olabilmesi için, krizin geçirildiği 1 saati daha fazla geçirmeden hastayı hastaneye ulaştırmak gerekir.

Rapor Et

OKU  Kendi Kendine Prostat Kontrolü Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mutlaka Tüketmeniz Gereken Faydalı 4 Baharat

Mutlaka Tüketmeniz Gereken Faydalı 4 Baharat

Netflix İle Eğlenirken Yabancı Dil Öğrenmek

Netflix İle Eğlenirken Yabancı Dil Öğrenmek