Su Diyeti Nedir?

Su diyeti ile kilo vermeye hazır mısınız? İnsan vücudunun yaklaşık olarak %75’i sudan oluşur. Su insan hayatının vazgeçilmezleri arasındadır. Bundan dolayı insanlar günlük olarak belli bir miktar su tüketmek zorundadırlar. Bu miktar iki ile üç litre arasında değişmektedir. Metabolizma hızının ve enzimlerin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için bu miktarın altına ya da çok üstüne çıkılmamalıdır. Son dönemlerde suyun bu tür özelliğinden ve çeşitli arındırıcı özelliklerinden faydalanılarak su diyeti adı altında bir diyet yapılıyor.

Su Diyeti Nedir?

Su Diyeti Nedir?

Bu diyette su kullanımı bilinçli bir şekilde yapılarak insanların yaklaşık yarım kiloyu bir hafta gibi kısa bir sürede vermesi amaçlanıyor. İnsanların son dönemlerde bu diyeti tercih etmesindeki nedenlerden en önemlisi de bu diyetin herhangi bir ağır egzersiz içermemesi. Uzmanlar su diyeti konusunda insanları uyarırken söylediği ilk şey bu diyetin sadece su içmeye dayanmadığı. İnsanların bu diyeti yapmak için kapsamlı bir araştırma yapmasını öneren uzmanlar alanında söz sahibi kişilere başvurulmasının çok önemli olduğunu belirtiyorlar.

Su Diyeti Nedir?
Su Diyeti Nedir?

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti gün içerisinde normal olarak beslenmek yerine sadece sıvı alımı sağlayarak öğünleri atlamaya dayanır. Vücutta çeşitli şok etkileri yapar ve kalori yakımı normale göre oldukça artar. Su tüketiminin yanında kan basıncının değişmemesi ve vücut fonksiyonlarının bozulmaması için su dışındaki diğer sıvıların da alımına dikkat edilmeli. Uzmanlar bu konuda yalnızca su tüketimi olmasının çok zararlı olduğunu söylüyor. Su içmenin yanında besin değeri yüksek olan sıvılardan da yeteri kadar alınması gerektiğini belirten uzmanlar aksi halde çok ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalınabileceğini belirtiyor. Diyete sabahları ılık bir limonlu su ile başlanır. Diğer öğünlerde ise su yanında tüketilen gıdaların lifli içeriği yüksek olması gerekiyor. Fazla ağır beslenmeden meyve ağırlıklı bir şekilde birkaç hafta beslendikten sonra kilo kaybı gözle görülür hale geliyor. Su diyetini fazla uzun tutmak vücut için oldukça zararlı olduğundan uzmanlar bu tür diyetlerin birkaç haftayı geçmemesi gerektiğini söylüyorlar.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa sürede kilo kaybı yaşatması sebebiyle son günlerde oldukça fazla kullanıcısı olsa da her kullanıcı su diyetini yapmamalıdır. Bu tür diyetlere başlamadan önce en önemli şey kişinin doktoruna başvurarak gerekli takibin yapılması aksi durumlarda kişinin bedenine uygun olmayan bir diyeti uygulamak kişiye faydadan çok zarar getirmektedir. Çünkü su diyeti besinsel açıdan oldukça verimsizdir ve kişinin vücudu bunu kaldırmaz ise geri dönüşü olmayan çeşitli kronik hastalıklara neden olur. Özellikle şeker hastaları gerekli ilaçlarını almadan bu tür bir diyete kalkışırsa hayatları tehlikeye girecek şekilde zarar görebilirler. Ayrıca suyun ve sıvıların yanında gerekli durumlarda kalorisi az gıdalar tüketmekte hem sağlık açısından hem de kişinin diyette alacağı verim açısından iyi sonuçlar doğurur. Bu tür gıdalardan en çok önerileni ise şeftali meyvesidir. Şeftali lifli yapısı sebebiyle oldukça işe yarıyor ve fazlasıyla doyurucu bir meyve.

Rapor Et

OKU  En İyi, Sağlıklı ve Basit Diyet Listesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yolu Süper Ligden Geçmiş En Kariyerli Futbolcular

Yolu Süper Ligden Geçmiş En Kariyerli Futbolcular

Evde Peynir Nasıl Yapılır

Evde Peynir Nasıl Yapılır?