Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Dünyada en çok sevilen ve çok sık tüketilen gıdaların başında gelir çikolata. Çikolatanın faydalarından bahsetmek istiyorum. Çikolata yerseniz, ancak miktarı fazla olmamak kaydıyla, sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Kakaoda, beyne daha fazla oksijen sağlayan flavonoid adında bir madde vardır, çikolatadaki bu madde sayesinde yaşlandığınızda çikolata sizi bunaklıktan kurtarabilir. Bitter çikolata, antioksidan olması nedeniyle kanser hücrelerinin yayılmasını engeller.

Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Ayrıca çikolata, damar hastalıklarının tedavisine ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Birçok araştırmacı, günde 50-70 gram çikolata tüketmenin vücudumuz için sağlıklı olduğunu öne sürüyor. Beyaz çikolata veya sütlü çikolata yiyorsanız günde 25-35 gram çikolata tüketmelisiniz. Çikolata, böbreklerde ve kaslarda tonik bir etkiye neden olur. Bilimsel araştırmalara göre kakao tedirgin olmanızı engeller ve size mutluluk verir. Bence çikolatanın sağlığa en önemli faydası kalp krizi riskini azaltmasıdır.

Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları
Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Çikolatanın Sağlığa Zararları

Çikolata, yüksek düzeyde yağ içerir. Fazla tüketirseniz vücudunuza zarar verir. Ancak kötü bir şekilde beslenirseniz, örneğin çok fazla yağlı yiyecek tüketirseniz, kilo alırsınız. Çok fazla çikolata yemek vücudunuz için zararlıdır. Çok fazla çikolata tüketmek hem beyin hem de vücut aktivitelerinde bozukluğa neden olur. Kadınlar her gün çikolata yerse, çikolata kadınlarda kemiğin zayıflamasına neden olur. Çikolata çok kalori içeren bir gıdadır. Fındık ve yer fıstıklı çikolata, bitter çikolatadan daha fazla kalori içerir. Doktorlar migren hastası için çikolata yemeyi yasaklıyor çünkü çikolata hem ağrıya neden oluyor hem de ağrıyı artırıyor. Alerjisi olan bir kişi çok fazla çikolata yerse, o zaman bu kişilerde morarma olabilmektedir. Bence çikolatanın en büyük zararı insanları bağımlı yapmasıdır. İnsanlar çikolata yediklerinde mutluluk hormonu olan serotonini salgılarlar. İnsanlar serotonin sayesinde daha çok çikolata yemek isterler ve daha sonra insanlar hızla kilo alırlar.

Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları
Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Çikolata almak istediğimizde dikkatli olmalıyız. Modifiye edilmiş (içeriği değiştirilmiş) çikolata tüketmek sağlık açısından önemlidir. Modifiye edilmiş çikolataların kalorisi daha düşüktür çünkü kakao yağından yapılırlar. Diğer doymuş yağlarla karşılaştırıldığında kakao yağı 0 daha az kaloriye sahiptir. Ayrıca doymuş yağlar kötü kolesterol içerir ve kanda yüksek kolesterole neden olur. Yani çikolata almak istiyorsanız içeriğine bakmalısınız.

Ebeveynler çocuklarını çikolata tüketmeleri konusunda uyarıyor. Ancak sonuç olarak çikolata bizim için sağlıklıdır. Bu ürün antioksidan özelliktedir, kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Ayrıca çikolata, damar hastalıkları gibi bazı hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Fakat çikolatayı fazla tükettiğimizde kalp hastalıkları ve şeker hastalığı gibi çeşitli hastalıklarla karşılaşabiliriz. Bence insanlar çikolata tüketme sınırlarını bilirlerse sağlıklarında bir sorun olmaz.

Rapor Et

OKU  Hafıza Kaybının 14 Sebebi ve Önleme Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temettü Veren Hisseler ile Gelir Elde Etmek için Yapılacaklar

Temettü Veren Hisseler ile Gelir Elde Etmek için Yapılacaklar

kronik ağrı

Kronik Ağrıları Tedavi Etmenin Doğal Yolları