Sıcak Suyun Faydaları

Soğuk, ılık veya sıcak su içme ihtiyacı, vücudun sağlıklı ve nemli kalması için önemlidir. Sıcak suyun faydaları 10 madde halinde bu içerikte sizlere sunulmuştur.

Bazıları sıcak su içmenin sindirimi iyileştirmeye yardımcı olduğunu, vücutta biriken fazla sıvıyı hafiflettiğini ve soğuk su içmeye kıyasla daha çok fayda sağladığını söylüyor.

Bu sıcak içme suyunun avantajlarının çoğu, hakkında çok fazla bilimsel çalışma olmadığı için anekdot (kısa) raporlara dayanmaktadır.

Bununla birlikte, birçoğu özellikle sabahları veya yatmadan önce sıcak suyun faydaları olarak sıcak içme suyunu tüketmenin faydalarını zaten deneyimlemiştir.

Araştırmalar, sıcak içme suyu için optimum sıcaklığın 54 ila 71 santigrat derece arasında olduğunu gösteriyor.

Daha yüksek sıcaklıklar ağızda yanma etkisine neden olabilir.

Sıcak Suyun Faydaları
Sıcak Suyun Faydaları

Sıcak içme suyunun faydaları:

1. Tıkalı bir burnu rahatlatır

İçmeden önce bir bardak sıcak su tutmak ve suyun üzerindeki buharı teneffüs etmek, sinüzite bağlı burun tıkanıklığını ve bir de baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bunun nedeni sinüs boşluğunda ve boğazda mukus birikimi olmasıdır.

Sıcak içme suyu bu bölgeyi ısıtır ve mukus birikimini seyreltir.

2008’de yapılan bir araştırma, çay suyu gibi sıcak içeceklerin burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve yorgunluktan hızlı bir şekilde kurtulmasını sağladığını buldu.

Sıcak su içmek, oda sıcaklığında su içmekten daha etkilidir.

2. Sindirime yardımcı olur

Yeterli su alımı, sindirim sisteminin daha pürüzsüz hale gelmesine yardımcı olur ve buna karşılık bağırsak hareketleri sürecini kolaylaştırır.

Bazıları sıcak su içmenin sindirim sistemini harekete geçirmede çok etkili olduğuna inanıyor.

Teoriye göre, sıcak içme suyu sindirilmesi zor olabilecek yenilebilir gıdaları çözebilir ve ‘ortadan kaldırabilir’.

Yine de, bu gerçeği kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var, fakat 2016’da yapılan bir araştırma sırasında ılık suyun ameliyat sonrasında bağırsak hareketleri ve gaz üretimi üzerinde büyük etkisi olduğunu gösterdi.

3. Sıcak Su Merkezi sinir sisteminin işlevini iyileştirir

Sıcak, soğuk veya ılık su içmemek, sinir sisteminin işlevi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir ve bu da ruh halinin yanı sıra beyin işlevini de etkiler.

2019 yılında yapılan araştırmalar, içme suyunun merkezi sinir sistemi aktivitesini ve ruh halini artırabileceğini gösterdi.

Araştırma ayrıca, içme suyunun, gerekli aktiviteleri gerçekleştirirken ve öz kaygıyı azaltan katılımcıların beyin kapasitesini artırdığını buldu. Sıcak suyun faydaları olarak sinir sistemine iyi gelir diyebiliriz.

4. Kabızlığın üstesinden gelmeye yardımcı olur

Dehidrasyon kabızlığın bir nedenidir ve yeterli içme suyu alımı sorunun üstesinden gelebilir. Düzenli olarak sıcak su içmek, düzenli bağırsak hareketlerinin korunmasına yardımcı olur. Sıcak suyun faydaları olarak kabızlığa iyi gelir diyebiliriz.

5. Hidrat

Herhangi bir sıcaklıkta su içmek vücudun nemli kalmasına yardımcı olabilir. Sağlık kurumları günde kadınların 2,3 litre, erkeklerin ise 3,3 litre su tüketmesini öneriyor.

Bu, meyve ve sebze gibi gıdalardan gelen su kaynaklarını içermez.

Ancak, emziren kadınlar veya yorucu aktiviteler yapanlar için içme suyu alımı daha fazla olmalıdır.

Vücudun günlük olarak vücudun önemli işlevlerini yerine getirmek için yeterli suya ihtiyacı vardır.

Güne bir porsiyon sıcak içme suyuyla başlayıp, etkisini hissetmek için içecekle bitirmeyi deneyin. Sıcak suyun faydaları saymakla bitmiyor.

6. Soğukken üşüme hissini azaltır

2017’de yapılan bir araştırma, vücudun soğuk bir ortama verdiği tepkinin vücudun titremesine neden olduğunu gösterdi.

Bu nedenle sıcak su içmek üşüme hissini azaltmaya yardımcı olur.

Araştırmacılar, hızlı bir şekilde sıcak su içmenin, bireylerin titrememek için vücut ısısını koruma çabalarını azaltmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Sıcak suyun fayladaları olarak tabiki ısınmada sayılabilir.

7. Sıcak Su Kan dolaşımını iyileştirir

Sağlıklı kan akışı, kan basıncından kardiyovasküler hastalık riskine kadar vücudun durumunu etkiler.

Ilık suda banyo yapmak, atardamarlar ve damarlar genişlediğinde kan dolaşımına yardımcı olur ve kanı vücutta daha etkin bir şekilde taşır. Araştırmalar, sıcak su içmenin de benzer bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur.

Geceleri sıcak suyun faydaları olarak sıcak su içmenin veya sıcak duş almanın bir başka avantajı da daha kolay ve dinlendirici bir uyku uyumanıza yardımcı olmasıdır. Kronik ağrılara iyi gelebilir.

8. Stres seviyelerini düşürebilir

Sıcak su içmek, merkezi sinir sisteminin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur ve ölçülü alındığında daha az endişeli hissetmenizi sağlar. 2014 yılında yapılan bir araştırma, yetersiz içme suyu alımının sakin ve olumlu duyguların azalmasına neden olduğunu buldu.

Bu nedenle, susuz kalmamak, ruh hali düzeylerini ve sakinliği iyileştirebilir. Sıcak suyun faydaları olarak strese iyi gelmesi sayılabilir.

9. Vücudun detoksifikasyon sistemine yardımcı olur

Bu özel faydaya dair gerçek bir kanıt olmamasına rağmen, 2020’de yapılan bir araştırma, bol su içmenin böbrekleri korumaya ve kandaki atık ürünleri seyreltmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Vücudun iltihapla savaşmasına, eklem yağlanmasını iyi durumda tutmasına ve gut hastalığını önlemesine yardımcı olmak için su içmek önemlidir.

10. Akasya semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur

Akasya, yemek borusunun yiyecekleri mideye aktarmakta zorlandığı bir durumdur.

Bu da hastanın yutkunmakta güçlük çekmesine ve boğazda yemek sıkışması hissetmesine neden olur.

Rapor Et

OKU  Herkes İçin Kalp Krizi Belirtileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ekmek Yapımı

Ekmek Yapımı