Kronik Ağrıları Tedavi Etmenin Doğal Yolları

Bugün, ortalama yaşam süresi her zamankinden daha uzun. Daha uzun yaşamlar bireylere çeşitli faydalar sunar. Büyükanne ve büyükbabalar artık torunlarıyla daha fazla zaman geçiriyor ve ek deneyimler kazanıyor. Uzatılmış yaşam süreleri ayrıca yeni tıbbi sorunları da beraberinde getirir. Gençliğinizde yaşanan yaralanmalar, daha sonraki yaşamda kronik ağrı olarak tekrar ortaya çıkabilir. Ne yazık ki, birçok kişi, salgını körükleyerek rahatlama için opioid kullanımına yöneliyor. Opioid, vücuda morfin etkisi gösteren kimyasal madde bileşimleridir. Doğal tedavi yöntemleri, kronik ağrı yaşayan yaklaşık 10 milyon Türkiye’li yaşlı birey için zarar verici olmayan bir rahatlama sağlar. Düşük etkili egzersiz, termoterapi ve kişisel destekler, bireylerin normal hareketlilik ve sınırlı rahatsızlık yaşamalarına yardımcı olur.

kronik ağrı

Kronik Ağrı Neden Oluşur?

Ağrı, beynin belirli sinir hücresi reseptör mesajlarına verdiği tepkidir. Vücut yaralanma, hastalık veya diğer komplikasyonlarla karşılaştığında, alıcı hücreler bir sinir yolu aracılığıyla bir sinyal gönderir. Omurilik mesajı toplar ve beyne taşır. Ağrı üç veya daha fazla ay devam ederse, kroniktir. Opioidler gibi ilaçlar, mesajın beyne girmesini engeller. Doğal ağrı tedavisi, beynin tepkisinden ziyade fiziksel sorunlarla ilgilidir. Yararlı olmayan ağrı ilaçları ayrıca daha fazla ağrıya ve acıya sebep olabilir. Kesinlik bunlardan kaçınmalı ve doğal tedavilere yönelmelisiniz. Çünkü bunlar vücud sağlığınız için oldukça önemlidir.

Yoga

Artrit, migren, fibromiyalji, sırt rahatsızlığı ve diğer kronik ağrı formları olan kişiler yogadan yararlanır. Yapılan bir çalışma da, kronik sırt ağrısı olan 313 kişinin haftalık yoga dersleri ile artan hareketlilik yaşadığını buldu. Faydaları standart ilaç bakımını aştı. Vücudun kronik ağrıya tepkisi genel bir model izler. Kişinin nefes alması, akciğerin tabanına ulaşmak yerine göğüste meydana gelen sınırlı hale gelir. Sürekli kas gerginliği de meydana gelir ve tekrarlayan statik kas yüklerine ve psikolojik sıkıntıya neden olur.

Yoga, asana ve pranayama – hareket ve nefes çalışması kullanarak kronik ağrıyla savaşır. Uygulama birlikte, nöroendokrin sistemde bir gevşeme tepkisi başlatır. Vücut, metabolizmayı azaltarak, nefesi susturarak, kan basıncını dengeleyerek, kas gerginliğini azaltarak, kalp atış hızını azaltarak ve beyin aktivitesini yavaşlatarak yanıt verir.

Isı Terapisi

Isı tedavisi veya termoterapi, kronik ağrı ve yaralanmaları etkili bir şekilde tedavi eder. Kan akışını uyarır, sert eklemleri ve kasları yatıştırır ve spazmları rahatlatır. Doğal çare, laktik asit birikiminden kaynaklanan belirli bir ağrı sorununa yaklaşır. Termoterapi, bedensel toksinleri gidererek ve kan akışını geri yükleyerek laktik asidi hedefler . Aynı zamanda sinir sistemini ve zihni sakinleştirir. Kronik ağrı ile ilişkili rahatsızlıkların çoğu zihinsel stresten kaynaklanır. Sistemik ısı tedavisi, tüm vücut yaklaşımını benimseyerek her iki sorunu da azaltır. Sıcak banyolar, buharlar, saunalar bizler için çok yararlıdır ve vücudun ısısını yükseltir. Yerel termoterapi, ağrıyı hedeflemek için ısıtma yastıkları, ılık su şişeleri, ısı sargıları ve nemli giysiler kullanır.

Egzersiz Yapmak

Bireyler kronik ağrı yaşadıklarında, ilk tepkileri egzersizi sınırlamaktır. Spesifik aktiviteler ağrıyı azaltabilir ve hareketliliği artırabilir. Güçlendirme ve kardiyovasküler egzersizler rahatsızlığı sınırlar ve keyfi en üst düzeye çıkarır. Squat, duvar şınav ve biceps curl, daha fazla hasara neden olmadan kişinin gücünü artırır. Egzersiz yaparken kendinizi kontrol etmeyi unutmayın, ağrıya neden olan herhangi bir aktiviteyi sınırlandırın. Yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek de kronik rahatsızlık yaşayan bireylere fayda sağlar.

Kardiyovasküler egzersiz çeşitli sağlık yararları içerir. Koşu bandında koşmak yerine, darbeyi azaltmak için eliptik bir antrenör kullanın. Zindeliği sürdürmek, kronik ağrı yaşayan bireylerin genel hareket etmesine yardımcı olabilir. Egzersiz yaparken hala ağrı hissediyorsanız, bir antrenöre başvurarak ihtiyaçlarınıza uygun bir egzersiz rutinine ulaşabilirsiniz.

Her Şeye Uyan Bir Beden Yok

Doğal kronik ağrı tedavisi yöntemleri herkes üzerinde farklı etkilere sahiptir. Size uygun bir denge bulmak için çeşitli teknikleri birleştirmek yardımcı olabilir. Doğal olmayan ağrı tedavileri bazı riskler sunar ve ilaca olan bağımlılığı artırmada büyük bir rol oynar. O yüzden yukarıda belirttiğimiz maddeleri hayatınıza sokmaya başlarsanız, eminiz ki kronik ağrılarınızın tedavisinde önemli bir rol olacak.

Rapor Et

OKU  Sıcak Suyun Faydaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Çikolatanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Serbest Yazar Olmak İçin 8 İpucu

Serbest Yazar Olmak İçin 8 İpucu